علاوه بر بخش تصویربرداری که مجهز به دستگاه های سی تی اسکن اسپیرال Neuviz، ماموگرافی دیجیتال فوق پیشرفته Hologic و رادیوگرافی دیجیتال می باشد مدیریت بخش تست ورزش و اکوی قلب بیمارستان دهخدای قزوین نیز زیر نظر مجموعه زنجیره ای تصویربرداری سهند، خدمات خود را به مراجعین گرامی عرضه می نماید. تست ورزش موجود در این مرکز از برند بسیار مشهور BIOSTRESS بوده و در این مرکز امکانات بصورت ذیل برای مراجعین محترم ارائه می گردد.

1- طرف قرارداد با تمامی بیمه های تکمیلی و پایه.

2-قابلیت تحمل وزن تا 200 کیلوگرم ، حفظ و ذخیره تمامی اطلاعات بیماران و سیگنالECG آنها

3- ارائه گزارش پزشکی و مونیتورینگ پرونده بیمار تحت نظر پزشک معالج

4- قابلیت اتصال به ماژول فشار سنج اتوماتیک Stress NIBP ، مدیریت سوابق بیماران.

5-قابلیت کنترل سیگنالECG  بصورت باسیم (Wire) و بدون سیم (Wireless) با تکنولوژی حفاظت در برابر نویزهای محیطی.

تست ورزش چیست و موارد کاربرد آن چه می باشد.

در اوایل انسداد عروقی در بیماران آتژین پایدار، معمولا در حالت استراحت مشکلی وجود ندارد و علائم بیماری انسداد سرخرگهای کرونر قلب غالبا در هنگام فعالیت بیمار ظاهر می‌شوند و  بنابراین برای بررسی دقیقتر و واقعی‌تر وضعیت خونرسانی به عضله قلب بهتر است قلب را در شرایط فعالیت و استرس  بررسی کنیم تا اگر  یک منطقه به علت تنگی سرخرگی (آترواسکلروز)  دچار افت نسبی جریان خون (ایسکمی) است خود را بهتر نشان دهد. در اینصورت با درمان بموقع تنگی ، از پیشرفت بیماری و خطرات بعدی پیشگیری خواهد شد.

وقتی کسی دچار درد قلبی فعالیتی می‌شود ممکن است نوار قلب در حالت استراحت تغییری را نشان ندهد، در این موارد با انجام تست ورزش تا حد زیادی این ابهام رفع می‌شود. به عبارت دیگر تست ورزش آزمونی است که تغییرات نهفته نوار قلب استراحتی را از طریق تحمیل استرس به قلب با ورزش و فعالیت بدنی فرد ،  آشکار می‌سازد.

آمادگی بیمار قبل از تست ورزش : لازم است از ۳ ساعت قبل ناشتا بوده یا غذای سنگینی مصرف نکرده باشید و  سیگار نیز نکشیده باشید. بهتر است لباس و کفشی راحت پوشیده و قبل از انجام آزمایش ،  فعالیت نرمشی و گرم کردن بدن انجام دهید اما فعالیت فیزیکی شدید انجام ندهید. همچنین  (چنانچه مبتلا به دیابت هستید پس از صرف یک غذای سبک ، ۱ ساعت ناشتا بودن کافی است و نیازی به تغییر مقدار انسولین وجود ندارد و حتما به پزشک خود اطلاع دهید). توجه فرمائید بعضی داروهای مداخله‌گر قلبی را که مانع از افزایش ضربان قلب در حین ورزش می‌شوند (مانند دیگوکسین، پروپرانولول، متوپرولول، اتنولول، دیلتیازم و …) را در فاصله زمانی معین قبل از تست ورزش و با اطلاع و تحت نظر پزشک معالج خود باید قطع کرده باشید.

روش انجام آزمایش : برای انجام این تست  اول  نبض  و فشارخون اندازه‌گیری و ثبت می‌شوند به فرد الکترودهای مربوط به نوار قلبی را متصل می‌کنند و نوار قلب اولیه گرفته می شود سپس بیمار جهت ورزش (دویدن) بر روی دستگاه تردمیل قرار میگیرد. این دستگاه بصورت یک صفحه لاستیکی متحرک و غلطانی است (شبیه چرخ نقاله) که بیمار بر روی آن ایستاده و باید  بر اساس سرعت آن بر روی آن راه برود یا بدود . هر۳ دقیقه شیب نوار و سرعت حرکت آن بر اساس برنامه از پیش تعریف شده، افزایش خواهد یافت.  ابتدا دستگاه آرام حرکت می‌کند اما بتدریج سرعت می‌گیرد و فرد باید روی تسمه نقاله متناسب با سرعت تسمه نقاله مخصوص بدود. بتدریج دستگاه شیب پیدا می‌کند و حالتی ایجاد می‌شود که فرد در حال دویدن از سربالایی پیدا می‌کند. علائم حیاتی و نوار قلب بیمار در حالتهای مختلف کنترل می‌شود تا تغییرات قطعات و امواج آن در حالت ورزش مشخص شود.

تماس با مرکز تصویربرداری دهخدای قزوین

آدرس: قزوین-خیابان فلسطین شمالی (بلوار دهخدا)-بیمارستان دهخدای قزوین-بخش اکو و تست ورزش

شماره تلفن تماس: 02833333545  و   02833368843